A karácsony egy többnyire nagyon várt ünnep, szülőként a gyermekünk csillogó tekintetét várjuk a legjobban, eszünkbe jutnak a saját gyermekkori emlékeink, amelyektől felmelegszik a szívünk és szeretnénk mi is hasonlóan szép, meghitt, szeretetteljes, ünnepi hangulatot varázsolni saját otthonunkba. Persze ha őszinték vagyunk magunkhoz, akkor ez a kép nem teljesen fedi a valóságot, hiszen a készülődésbe is rengeteg feszültség, bosszúság keveredik, és a saját szorongásaink, magunkkal szemben támasztott elvárásaink is megnehezítik ezt az időszakot.
Úgy gondlom másként ünneplünk, ha kisgyermek születik a családban és megint másként, ha már nagyobbak a gyermekek, hiszen életünk során megtapasztaltuk már, hogy az idő előrehaladtával az ünneplés átalakul, változik, de ezzel nem halványul a fénye. Azzal, hogy változást generálunk, átalakítunk valamit, ami sokáig egy megszokott menetben zajlott, még nem feltétlenül rossz felé haladunk, hanem egy másfajta jót hozhat az életünkbe.
Minden családban más hagyományok vannak, mindenkinek más jelent megérkezést az ünnepbe, ezért érdemes arra fókuszálni, hogy számunkra és a szűk család számára mi lenne az elfogadható, a valóban örömteli élményt adó menetrend, illetve mik a karácsony központi elemei.
Az ünneplés mikéntjét mi szülők alakítjuk ki és nem feltétlenül kell rögtön jól csinálni mindent, ha valami nem sikerült, akkor jövőre átformálhatjuk. A két szülő hozott mintái, elképzelései alapján alakul majd ki a közös családi ünneplés, a nukleáris család ünnepe, amiben minden családtag benne van.
Mivel ez az ünnep több napból áll, így nem kell egy estére szorítani minden látogatót, engedjünk teret a kisebb, meghittebb együttléteknek is, közös játéknak, kedves múltidéző beszélgetéseknek, karácsonyi történeteknek.
Lehet határt húzni saját magunk számára is és a környezetünk számára is. Nem kell mindennek megfelelnünk, lehet alakítani a szokásokon, hagyományokon!
Persze néha nehéz a másikból jövő feszültséget tudatosan magunkon kívülre helyezni, nehéz felmérni, hogy a vita rólunk szól, a probléma belőlünk jön, vagy a másik értett félre valamit, a másik szeretetigénye áraszt el bennünket.
A tervezgetés és az együtt töltött beszélgetések során jogunk van kifejezni saját igényeinket, kéréseinket, véleményünket, DE tegyük azt úgy, hogy abba burkoltan se fogalmazzunk bele ítélkezést, ne minősítsük a másikat és ne azzal a szándékkal kezdjünk bele a mondanivalónkba, hogy “győztesként”, “megmondó emberként”, “bölcs öregként” szeretnénk kijönni belőle. A másiknak is joga van a saját véleményéhez, látásmódjához és ezt tartsuk mi is tiszteletben, hiszen a tisztelet elengedhetetlen kelléke a békés együttélésnek.
Amikor tervezünk, az ünnepre készülünk gondolatban, amikor jönnek az előre látott stresszt okozó képek, akkor próbáljunk meg hátra lépni egy lépést és csak azt a feladatot vegyük magunkra, ami feltétlenül szükséges. Kommunikációs palettánkat pedig merjük kiegészíteni a tiszteletteljes határszabással!
A minket elárasztó megfelelési vágyat pedig tegyük mérlegre, ugyanis a gyermekünk csillogó szemeibe mi tükröződünk vissza, mi szülők, a saját hibáinkkal, történeteinkkel, szeretetünkkel, bizalmunkat, emberi tulajdonságainkkal együtt. Ők a biztonságot, szeretetet, dicséretet, ölelést, kedvességet, támogatást látják bennünk és az elég jó anyát, apát várják tőlünk!
Szakértőnk decemberben az Anyakép Facebook oldalán foglalkozik a karácsonyi készülődéssel.