Gyermekkori diabétesz: Figyeljünk a korai jelekre!
A betegségek közül egy 1-es típusú cukorbetegsèg az egyik leggyakoribb krónikus gyerekbetegség a világon. Magyarországon 250-300 új esetet diagnosztizálnak évente, ami háromszoros gyakoriságnövekedést jelent az elmúlt 30 évet figyelembe véve. A gyermekkori diabétesz egy súlyos, de korai felismeréssel és kezeléssel jól kezelhető krónikus betegség.
Sajnos sok esetben a tünetek észrevétlenek maradnak, és a gyermekek súlyos állapotba kerülnek kórházba, éppen ezért nagyon fontos, hogy figyeljünk az alábbi tünetekre.
- Túlzott folyadékfogyasztás és pisilés: ha a gyerek hirtelen többet iszik és pisil, mint eddig, akár éjjel is felkel, ha egy szobatiszta gyermek éjjel újra bepisil, ha egy pelenkásnál megduplázódik a pelenkacserék száma, az gyanús lehet.
- Súlycsökkenés: normál étkezés mellett fogyást tapasztalunk, vagy akár többet is eszik, mégis fogy
- Visszatérő fertőzések: főleg a gát, illetve nemiszervek környéki viszkető fertőzések, amik cukorürítésre utalhatnak
- Fáradtság, levertség: ha a gyerek állandóan fáradt, nincs kedve játszani
- Hasi fájdalom és fejfájás
- Szélsőséges viselkedés, hisztis, kezelhetetlen, dühkitörések
- Szédülés
- Homályos látás, rossz jegyek, előre kell ülni az első padba
Ha a tüneteket nem vesszük észre időben, a helyzet hamar kritikussá válhat, hiszen kialakul az ún. diabéteszes ketoacidózis (DKA), amikor is az inzulinhiány miatt a szervezet nem tudja a bevitt szénhidrátot felhasználni, elkezdődik a zsírsavak égetése, mely folyamat mellékterméke miatt teljesen elsavasodik a szervezet. Súlyos esetben pedig kómába is kerülhet a gyerek.
Abban az esetben, ha diabéteszre gyanakszunk, otthon is megmérhetjük a gyermek vércukorszintjét, azonban ehhez elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azokkal a mért vércukorszint-értékekkel, amelyek aggodalomra adhatnak okot.
Amennyiben otthon, nem áll rendelkezésre vércukormérő-készülék, bármely patikában illetve háziorvosi rendelőben van lehetőség ujjbegyes vércukor mérésre.
Ha 1-es típusú diabéteszről van szó, akkor 10 mmol/l feletti értéket fogunk mérni. Ebben az esetben azonnal be kell vinni a gyereket a sürgősségi osztályra. Ha a mérő kijelzőjén azt a feliratot látjuk, hogy „HI”, az azt jelenti, hogy olyan magas az érték, amit már nem tud a gép megmérni, ebben az esetben is azonnal kórházba kell menni.
Fontos tanácsok:
- Reggel, még étkezés előtt végezzünk el egy ujjbegyes mérést
- Ismételjük meg a mérést 2 órával egy normál étkezés után
- 6 mmol/l feletti éhgyomri vércukorszint esetén forduljunk orvoshoz
- 7 mmol/l feletti éhgyomri érték esetén diabéteszről beszélünk, legyen az 1-es egyes vagy 2-es típus
Dr. Pap Krisztina csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos