Tamás Anna

Tamás Anna

Tanácsadás családi és párkapcsolati kérdésekben, az Attachment Parenting International tagja

Tamás Anna vagyok, ELTE tanári diplomám van, felnőtt oktatással, családi kérdésekben tanácsadással foglalkozom. Férjemmel három gyermekünk van, két egyetemista és egy gimnazista.

AAttachment Parenting International szülői edukációs programját oktatom. A várandósság és a szülés érzelmi vonatkozásaitól,  az igény szerinti szoptatás témáján át haladunk a gyermekágyas és csecsemőkori időszakban. Majd egészen a kisgyermekkori ellenállásig, a dackorszakig foglalkozunk a válaszkész szülői magatartással. Megnézzük azt is, hogy milyen támogatásra van szüksége magának az édesanyának ahhoz, hogy jól bírja a gyermekgondozás -nevelés kihívásait. A WMN  és a Marieclaire Magazin oldalán publikálok a témában.

A felnőttoktatás mellette pár- és családterápiás képzésben veszek részt, szupervíziós fázisban. Párokat, családokat fogadok tanácsadásra családi problémákkal kapcsolatban, Budapest III. kerületében vagy szüksége esetén online.

Szemléletem:

  • Rendszerszemlélet, azaz a család egy organikus rendszer, ahol a családtagok kölcsönösen hatnak egymásra. Így a különböző működési nehézségek sem pusztán egyvalakinek tudhatók be (pl. egy „hisztis” gyereknek vagy egy kimerült anyának), hanem közösen hozzuk létre ezeket. Pl. úgy, hogy a gyermek elakadásait a szülőknek nem sikerül türelemmel kezelni. Vagy az anya nem kap megfelelő családi támogatást. Vagy esetleg az apának adódnak komoly nehézségei. Ezért az üléseken az érintett családtagokat mind meghallgatjuk (vagy kicsi gyermek esetén képviseljük).
     
  • Transzgenerációs szemlélet: a családi nehézségek okai összefüggenek az előző generációk problémáival. A nagyszülőktől, dédszülőktől, stb. hozzuk a viselkedési, kommunikációs mintáinkat. Az ő feldolgozatlan problémáik, traumáik hatással lehetnek a mai családokra.
     
  • Érzelmekre Fókuszáló Terápia (ÉFT). A különböző pár-és családterápiás szemléletek közül ez áll hozzám a legközelebb. Továbbképzéseken veszek részt amerikai trénerrel. Az ÉFT lényege, hogy nemcsak korai kötődés létezik a gyermek és a szülei között (biztonságos vagy bizonytalan), hanem felnőttkorban is beszélünk a párkapcsolati kötődésről, ami szintén lehet biztonságos és kevésbé. Utóbbit igyekszünk biztonságosabbá tenni, ha konfliktusok kerekednek a pár tagjai között.

Amivel kereshetnek:

  • A gyermek altatási nehézségei, bölcsődei, óvodai, iskolai, kamasz problémák. Otthoni nehéz nevelési helyzetek.
  • Párkapcsolati problémák, elhidegülés, eltávolodás vagy elharapózó viták esetén. Amikor kihülőfélben a párkapcsolat, de még van remény. Vagy amikor már nincs remény, de szükséges a válási folyamatot gyermekközpontú szemlélettel követni.
  • Környezettel, nagycsaláddal, nagyszülőkkel való kapcsolat javításának igénye esetén.

Szakértő cikkei