Óvodai kortárs bántalmazás
#óvoda #bullying #bántalmazás #kapcsolatibullying
Tisztelt Szakértők!
Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy hogyan segíthetném az 5 éves lányomat, hogy ne legyen áldozat?
Friss az ügy: tegnap este derült ki, hogy az óvodai társa legalább egy hete verbálisan bántalmazza, érzelmileg zsarolja, fizikailag korlátozza.
Az udvaron minden alkalommal "börtönöset" játszanak, lányom a rab, a szerepek soha nem cserélődnek, a kerítés mellett kell állnia hátratett kézzel, csak akkor mozdulhat, ha az "őr" visszajött és akkor kezdődik elölről, így gyakorlatilag az udvari levegőzés ~2 óráját egy helyben tölti.
Ha nem engedelmeskedik, jön a "nem leszek a barátod", amin biztos sokan mosolyognak... én nem tudtam, amikor a lányom sírva mondta, hogy "de ő az egyetlen aki barátkozik velem".
Egyébként szeptember óta azt hallgatom az óvónőktől, hogy ezzel a kislánnyal nagyon cukik együtt, sülve-főve együtt vannak. Többször együtt rosszalkodtak. Kérdeztem őket a kapcsolat dinamikájáról, ki a vezér, egyenrangú a lányom vagy elnyomja, de nem tudtak válaszolni, azt mondták még figyelik őket, de ne aggódjak.
Azt tudni kell, hogy a kislányom vékony, alacsony, gyenge, mozgása elmarad a többiektől, önbizalma kicsi (dolgozunk rajta), kicsit "más". Az ovit betegségei miatt később kezdte, tavaly még csak az óvónőkkel kommunikált, egyedül játszott (most azt mondom, bár maradt volna így).
Természetesen beszélgettünk (eddig is és fogunk is), próbálom tudatosítani benne, hogy az nem jó játék, amit ő nem élvez. Nem kell a társainak engedelmeskednie. Csak azt játsszon, amit ő is szeretne. Mondtam, hogy jelezze az óvónőnek, ha nem fogadja el a másik, hogy nem akar játszani. De attól tartok ez kevés.
Korababa, fél csecsemőkorát kórházban illetve fejlesztésen töltöttük, a fejlesztések a mai napig zajlanak. Ép értelem mellett a különböző területeken egyenetlen fejlődés jellemzi. Ebben más. De a "másságát" soha nem reklámoztuk, jellemző, hogy a többi gyerek a saját remek kis antennájával szúrja ki, mert szociálisan nem olyan fejlett. Máshogy közeledik, félszeg, nem kezdeményez kommunikációt, inkább kivonul a szituációból. Felnőttekkel sokkal könnyebben teremt kapcsolatot.
Mit javasolnak? Tudnának ajánlani mesekönyvet a témában, ami segíthetne feldolgozni, mintát adni a helyzet kezelésére?
Mindenképpen beszélek az óvónőkkel is, de én is meg akarok itthon tenni mindent, amit lehet.
Köszönöm!