Szobatisztaság

Érdemes lenne pszichológushoz fordulni?

#széklet #szobatisztaság #elengedés

Kedves Szakértők!

3 éves múlt a kislányom, van egy 2 évvel idősebb bátyja. Már több, mint egy éve biztosan probléma a széklet el- és kiengedése. Tavaly még pelenkába, de kb 2 hete nem kapott pelenkát egész nap. A bátyja miatt nem újdonság a bili használata. Olykor-olykor ráült tavasz/nyár óta, de a kakinál ragaszkodott a pelenkához. 1x-1x kakilt már idegen helyen (nem velem, apukájával!). Pisilés ha szimpatikus az idegen wc, akkor megy. Ha nem, akkor hazahozza. Az óvodát idén ősszel kezdte (bugyiban, ez nem volt újdonság neki). Úgy indultunk, hogy akár tud pisilni máshol, itthon is kezdi használni a wc-t, bilit, de abban biztos voltam, hogy kakilni nem fog az óvodában.

Sajnos a beszoktatás alatt is többször jött úgy haza, hogy nem pisilt napközben az óvodában. Kértem segítséget az óvónőktől. Most ott tartunk, hogy jobb esetben napi 1x pisil az óvodában, amikor ebéd után elhozom. Hazahozza az itthon nyugis wécébe a pisit, de szegénykém addigra már olyan büdi, hogy a bugyiján is érezni, hogy nem akkor pisilt, amikor 'az' kopogtatott. Délután vagy ha itthon vagyunk, akkor a 'szabad' idejét kakilással tölti. Ezt úgy kell elképzelni, hogy akár több órán keresztül hangos visongás, éneklés, rohangálás ide-oda (amit gyerekkoromban az állatkertben láttam) váltakozásával kakilgat. Az előkészület (előbbi tevékenységek) után következik az, hogy ráül a bilire. Néhány napja már csak elég ha jókor finoman rákérdezek, hogy levesszük a nadrágodat és a bugyidat és akkor majd ha szeretnél, ráülhetsz ha jön a kaki. Odakészítek zsírkrétát + papírt vagy játékot stb.

Ha szerencsém van, még nem kakilt be a bugyijába. Egy hete napi 4-5 kakifoltos bugyit mosok. Amit magán hagyna, ha minket nem zavarna (a bűz és ) az, hogy ki kell mosni. Kb 2 héttel ezelőttig ugyanez a menet volt pelenkába, 1-2 órán keresztül kakilt, közbe szaladgált,visongott, közben 1-2 x rá is ült, trancsírozta a kakiját, ezzel a fenekére és a nunijára ragasztva az amúgy is kenőcsös állagú kakit. ha rákérdeztem, 'kész? cserélhetjük?' a válasz az volt: 'még kakilok'. Szégyen ide vagy oda, de belefáradtam abba, hogy türelmesen cseréljem a pelenkáját, utána tutibiztos, hogy mosni kellett vízzel a fenekét, vetkőzés, öltözés ebből volt napi 2-3-4-5 és a reggeli induláskor már nem éreztem magamban az erőt, hogy ez még belefér a reggelbe.

Régebben (nyáron) próbáltam már, hogy akkor éjszaka van pelenka, nappal nincs, de nála ezt nem lehetett megcsinálni. Pelusba felébredt, elkezdett belekakilni és az éjjeli/délutáni pisis pelust nem lehetett róla levenni még akár több órán keresztül, m ő abba akart kakilni. Vérig volt sértve, ha új pelenkát kapott. Nekem az megerőszakolásnak tűnt, lerángatni róla a pelenkát és ráadni egy másikat. Nem szerettem csinálni, így úgy döntöttem, nem csinálom.

Tehát 2 hete azt mondtam, nincs több pelenka. Készültünk rá együtt is, mert tudta, ha elfogy a csomag, utána nem lesz. Oviban hős volt, itthon is jól alkalmazkodott, de egy hét után az éjjelre visszakapta a pelust (barátnői jóhatásra). Ez most így működőképes, mert ő így éjjel (ezáltal nappal is) sokkal nyugodtabban alszik, megszokta, hogy a délutáni alváskor nem, de éjjelre varázspelust kap. Nekem éjjel nem kell ágyneműt cseréljek és mellette őrködjek stb. Itthon bilibe, wc.be pisil, már sokszor önállóan, ő jelzi, hogy megyek pisilni és megy is és odaér. Nunijában nincs kaki a trancsírozástól (pelenkás kaki miatt)
Ami nem oldódott meg: a széklet elengedése, ill a pisilés bárhol. Tudom. hogy ez korai.

A széklet állaga aggasztó számomra, mert olyan mintha 5-6 pici 'kenőcsdarab' kenődik a fenekére 2-3 óra alatt. Pár napja azt mondta, hogy azért hagyja abba kakilást, mert fáj neki. Lehet, hogy így van. Ha kiabál hozzá, biztos hogy fáj neki. Lehet, hogy a kezdetén nem kiabál, inkább abbahagyja, mert tudja, utána fájni fog. Ez sajnos nem újdonság. Eleinte azt hittem a tejérzékenysége miatt van. (Tejérzékeny: véres széklete volt pár hónaposan, onnantól tudtam, hogy tejérzékeny) Nyáron elvittem gasztroenterológushoz (óvodai közétkeztetés miatt), tejterhelésen túl vagyunk, azt tanácsolták kezdjük el itthon is terhelni. Sajnos visszatértek a visító kakilós problémák (visít, felszisszen , ilyenkor megfogom a kezét, mély levegőt veszünk,), ezért én visszaálltam a tejmentes étkezésre + nagyon pici tejes dolgot a tesóéból megkóstolhat itthon. Leginkább akkor kakil, ha ketten vagy max 3an vagyunk itthon tesóval. Sokszor még Apa előtt is félbehagyja. Mamánál sikerült pelenkába sokszor, de a végét annak is hazahozta.
Sajnos irtó büdösek a kakijai. Ami szomorú, hogy a család több tagja ezen viccelődik is előtte. Mintha a lányom szabályozná a büdösségi fokot. Nem vészesen sokszor, de elő-előfordul.

A kérdésem, hogy (meddig) normális ez, hogy így kakil? Mikor fog fájdalom nélkül kakilni? (Folyadékbevitelre próbálunk odafigyelni. ) Érdemes gyermekpszichológushoz elmenni vagy meddig várjak? és mire? Hogy tudom segíteni?
Hálásan köszönöm

Szakértői válaszok

1db válasz elérhető

A tartalom megtekintése csak a tagok számára elérhető.

Csatlakozás
Van már fiókod?
Bejelentkezés